به گزارش آداک،طبق پیش‌بینی گارتنر با افزایش وابستگی مشترکان به شبکه‌های ارتباطی در سال آینده هم شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ارتباطی سرمایه‌گذاری‌های متفاوتی در این زمینه خواهند داشت. این شرکت پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۲۲ حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته روی ۵G به طور کلی از LTE/4G بیشتر خواهد بود.

کاسی تاکیشی مسئول ارشد تحقیقاتی گارتنر در خبری اعلام کرده است که «از آنجایی که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ارتباطی با تکیه بر داشته‌های فعلی از جمله پهنای باند طیف‌های رادیویی، شبکه اصلی و شبکه انتقال دهنده پروژه‌های ۵G را در اولویت خود قرار می‌دهند و به جای سرمایه‌گذاری بیشتر روی LTE/4G تنها برای حفظ و نگهداری آن هزینه می‌کنند، سرمایه گذاری روی زیرساخت‌های بی سیم به رشد خود ادامه خواهد داد. آن دسته از شرکت های ارائه کننده خدمات ارتباطی که زودتر از دیگر شرکت ها به ۵G روی آورده اند از مزیت رقابتی بالایی برخوردار خواهند بود. بعلاوه، دولت ها و قانون گذاران نیز در جهت پیشرفت شبکه موبایلی تلاش می کنند و عقیده دارند که این پیشرفت باعث سرعت گرفتن رشد اقتصادی در دیگر صنایع نیز خواهد شد».

در حال حاضر شرکت‌های ارائه کننده خدمات ارتباطی به دلیل رقابتی که با یکدیگر دارند تلاش می‌کنند سرعت خود را در بکارگیری ۵G افزایش دهند. با عرضه محصولات مقرون به صرفه در زمینه ۵G، این تکنولوژی ممکن است از طریق اکوسیستم های O-RAN (شبکه باز دسترسی رادیویی) و vRAN (شبکه مجازی دسترسی رادیویی) گسترش پیدا کند.

گارتنر پیش بینی کرده است که شرکت‌های ارائه کننده خدمات ارتباطی در چین، تایوان، و هنگ کنگ (چین بزرگ)؛ آسیا/اقیانوسیه؛ آمریکای شمالی، و ژاپن تا سال ۲۰۲۳ در حدود ۹۵ درصد از جمعیت کشورهای خود را تحت پوشش شبکه ۵G قرار خواهند داد.

تاکیشی می‌گوید: «با وجود اینکه در سال ۲۰۲۰ سرعت افزایش سرمایه گذاری در زمینه ۵G به دلیل بحران کرونا کمی کاهش پیدا کرده است (به جز در چین و ژاپن)، اما شرکت های ارائه کننده خدمات ارتباطی در تمامی مناطق جهان با جدیت در حال سرمایه گذاری روی شبکه ۵G و معرفی ۵G به عنوان یک پلتفورم هستند».

چین در حال حاضر با ۴۹.۹ درصد از کل سرمایه گذاری‌های انجام شده در زمینه گسترش ۵G مقام اول را در جهان به خود اختصاص داده است. شرکت‌های ارائه کننده چینی به دلیل زیرساخت اقتصادی مناسب، کاهش موانع قانونی و همچنین حمایت دولت به سرعت در حال گسترش پوشش شبکه ۵G هستند. با این حال تاکیشی عقیده دارد «دیگر ملت ها نیز آنچنان که تصور می شود در زمینه تکنولوژی و بکارگیری عقب نیستند».

پیش بینی می‌شود که به تدریج قابلیت‌های مستقل(SA) به قابلیت‌های غیرمستقل(NSA) فعلی در شبکه‌های ۵G افزوده شوند. همچنین گارتنر پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۳ در حدود ۱۵ درصد از ارائه دهندگان خدمات ارتباطی در جهان بدون تکیه بر زیرساخت شبکه ۴G ، با استفاده از شبکه های ۵G مستقل فعالیت خواهند کرد و سرمایه گذاری در زمینه شبکه‌های بی‌سیم به سرعت از شبکه‌های LTE/4G کسر و به شبکه های ۵G افزوده خواهد شد و همچنین شرکت‌ها از زیرساخت‌های قدیمی مربوط به شبکه دسترسی رادیویی رو برمی گردانند.

گارتنر در این گزارش تاکید می‌کند: «۵G نسل بعدی شبکه‌های سلولی و استاندارد بعدی پس از ۵G محسوب می شود. این تکنولوژی از سوی چندین مرکز استاندارد جهانی از جمله اتحادیه ارتباطات بین الملل (ITU)، ۳GPP و ETSI تایید و تعریف شده است. در استاندارد رسمی ارتباطات همراه بین المللی-۲۰۲۰ از سوی ITU، به ترتیب پهنای باند حداکثری ۲۰Gbps و ۱۰Gbps برای توان دریافت و ارسال تعریف شده است؛ لتنسی (تاخیر) باید کمتر از ۵ms در انتهای RAN و مقایس پذیری گسترده باشد، البته در بهره برداری های اولیه احتمالا چنین سطح استانداردی را شاهد نخواهیم بود. این سیستم ساختار های تازه ای از جمله برش هسته ای شبکه و محاسبه لبه ای را نیز به همراه خواهد داشت».

منبع:techrepublic